A hagyományokhoz hűen ötjátszmás rangadót játszott a házigazda Újpesti TE és a vendég Békéscsabai RSE a női Extraliga 5-8. helyéért zajló középszakaszának első fordulójában. Ahogyan a jelenlegi szezonban eddig kétszer, úgy harmadszor is a fővárosiak nyertek 3:2-re, pedig a viharsarkiak már 2:1-re, és a negyedik szettben 20:11-re, az ötödikben pedig 14:12-re is vezettek.

Kicsit megilletődötten kezdte a mérkőzést a Békéscsaba. Nagy Attila edző 5:1-es újpesti vezetésnél kikérte első idejét, hogy rendezze a sorokat. Megtette hatását az edzői intelem, mert megtáltosodtak a vendégek. Ezután két nyitásfogadást is elrontott a Békéscsaba, így az első technikai pihenőre az Újpest vonulhatott minimális különbséggel. A hazaiak magasságfölénye nagyon érződött. A csabai lányoknak meg kellett küzdeniük a hatalmas sánccal, ami nem sikerült kifejezetten jól. A következő pihenőnél négy pont volt a különbség. Voltak még fellángolások a vendégeknél, de az Újpest végül magabiztosan nyerte az első szettet (25:18, 1:0).

A második etapot a hazaiak három nyitásrontással kezdték. A csabaiaknak sikerült négy ponttal ellépniük, de ebből az előnyből az első technikai szünetre csak egy maradt. Ezután fej-fej mellett lépkedtek előre a csapatok, míg 12:12 után két hatalmas Soós Nikolett-ütést követően Farkas Mihály kért időt. A két-hárompontos különbség ezután is megmaradt, majd a vendégek hullámvölgybe kerültek, s ezt kihasználva az UTE egy pontra zárkózott, de Nagy Attila időkérése ismét megtette hatását és ezt követően újból visszaállt a hárompontos differencia (21:18). Izgalmas végjáték következett. Ismét felzárkózott az UTE, és 24:23-nál a hazai csapatnak volt játszmalabdája, de a csabaiaknak sikerült megfordítaniuk az állást, és az amerikai feladó, Meghan Sherman ásznyitásával megnyerték a második etapot (25:27, 1:1).

A harmadik rész szoros kezdést hozott, egészen 8:8-ig egyik csapat sem tudott meglépni. Ekkor a vendégek indultak meg, és hárompontos előnyre tettek szert. Az UTE edzője időt is kért gyorsan, de a különbség ezután is nőtt. Farkas Mihály 15:10-es vendégvezetésnél második idejét is kénytelen volt kikérni. A Békéscsaba mindezeket követően eddig nem látott fokozatra kapcsolt. A csapat egy emberként mozgott a pályán és megdöbbentően simán megnyerte a játszmát 12:25, 1:2).

Mindkét csapat nagy lendülettel vetette bele magát a negyedik játékrészbe. A Békéscsabának sikerült némi előnyre szert tennie. A vendégek új szerzeménye ötletesen és hatékonyan irányította csapatát. A harmónia az ütők és az irányító között kifogástalan volt. A második technikai szünetben hatpontos volt a békéscsabai vezetés. A különbség ezután is nőtt. Farkas Mihály 19:11-es hátránynál kérte ki idejét. A fejmosás olyannyira hatásosnak bizonyult, hogy az Újpest elkezdte a felzárkózást. Nagy Attila gyorsan elejét akarta venni a bajnak, és 22:16-nál, majd 22:18-nál is időt kért. Hihetetlen végjáték következett. A játék képe teljesen megfordult. A hazaiak mindent összeszedtek, a csabaiak nem tudtak túllendülni, ami azt eredményezte, hogy a megnyertnek hitt szettet elvesztettek (26:24, 2:2).

Nehéz szavakkal megfogalmazni, ami a pályán történt a döntő játszmában. A feszültség és a küzdelem hihetetlen volt. Csak a győzelem forgott mindkét csapat szemei előtt. Békéscsabai vezetés volt jellemző a szett nagy részében, de a különbség két pontnál sosem volt több. 14:12-nél a vendégek jutottak mérkőzéslabdához, de az UTE mindkettőt hárítani tudta és 16:14-re megnyerte a játszmát (3:2)!

Extraliga, nők, középszakasz, az 5-8. helyért, 1. forduló

Újpesti TE – Békéscsabai RSE 3:2 (18, –25, –12, 24, 14)
Újpest, 150 néző. Játékvezetők: Kiss Z., Tillmann
Újpest: Papizsanszkaja 4, Kovács T. 4, Rácz 5, Dambendzet 24, Kapuvári 10, Várhegyi 8. Csere: Ancsin I. (liberó), Battlay 2, Lutter E., Ancsin K. Edző: Farkas Mihály
Békéscsaba: Sherman 6, Molcsányi R. 14, Pallag 23, Jezerniczki 11, Fésüs E. 10, Soós N. 19. Csere: Bucsi (liberó), Horváth V., Czina, Bozóné. Edző: Nagy Attila

Jók: Dambendzet, Battlay, illetve Sherman, Soós N.

Az eredmény alakulása. 1. játszma: 5:1, 5:7, 8:7, 10.10, 15:12, 20:13, 23:17. 2. játszma: 3:3, 5:7, 9:8, 10:10, 12:12, 12:14, 14:17, 18:21, 21:21, 24:23, 24:25. 3. játszma: 4:4, 7:9, 10:14, 11:16. 4. játszma: 3:3, 5:8, 7:10, 9:12, 10:16, 11:20, 16:22, 18:22, 22:22. 5. játszma: 1:2, 3:5, 6:8, 8:10, 9:12, 10:13, 12:14, 14:14

Farkas Mihály: – Őrült meccs volt. Úgy látszik, a Békéscsabával csak 3:2-t tudunk játszani. Külön öröm, ha a negyedik szettben olyan tartása volt a csapatnak, hogy tízpontos különbségről is fel tudott állni.
Nagy Attila: – Tudom, hogy unalmas, de ismét megvertük magunkat. Az a csapat, amelyik 2:1-nél és tízpontos vezetésnél nem tudja könnyedén, mosolyogva befejezni a mérkőzést, nem is érdemel győzelmet. A nyerő emberek ma az ellenfélnél voltak.

Az alsóház másik mérkőzésén a MÁV Előre SC otthon simán győzött a továbbra is nyeretlen Nyíregyházi Főiskola SE ellen. Az első játszmában jól kezdtek a hazaiak (4:1), de látszott, hogy kissé görcsösek (11:11, 14:15), így fordított a vendégcsapat. Utána magukra találtak a fehérváriak (20:16), és a kanadai Colette Meek jó szerváival biztosan nyerték az első játékrészt.

A következő szettben 8:1-ig egyértelmű volt, hogy ki a jobb, magabiztos védő- és sáncmunkát mutattak be a házigazdák. De ezt követően megtorpantak, pontatlanná váltak az ütéseik, két pontra zárkózott a látogató (15:13).  Gyakorlatilag ezzel el is lőtték a puskaporukat a nyíregyháziak, innen mindössze két pontot tudtak szerezni. A harmadik felvonás ezúttal csak 5:5-ig tartott érdemben, utána teljesen egyértelműen nyert a lehiggadt hazai alakulat.

MÁV Előre SC – Nyíregyházi Főiskola SE 3:0 (21, 16, 10)
Székesfehérvár, 250 néző. Játékvezetők: Ujházi, László É.
MÁV Előre: Antal 10, Dzunic 11, Vacsi 9, Kondor T. 6, Tálas 10, Meek 6. Csere: Deli-Germann (liberó). Edző: Fésüs Irén
Nyíregyháza: Akimova 3, Szikszai 9, Sipos 4, Czipták 5, Roma 4, Botos 7. Csere: Török (liberó), Kovács, Morvai. Edző: Kolozsi János

Fésüs Irén: – Kicsit görcsösek voltunk, fontos meccset nyertünk.
Kolozsi János: – Jól kezdtünk, nagyon jó első szettet játszottunk. Örülök annak, hogy Botos Fruzsina október után újra tétmeccset játszott és végig bírta. A végére saját hibáink miatt lélekben is megtörtünk.

(forrás: brse.hu, Fejér megyei Hírlap, szon.hu)

Címkék: nyíregyháza békéscsaba röplabda ute fehérvár újpest főiskola extraliga brse máv előre